fbpx

I KISSED A BOY AND I LIKED IT…

האם קיימת "גבריות" אחת ויחידה בקרב גברים סטרייטים צעירים, או שהם יכולים לשבור מוסכמות ולראות את עצמם בסיטואציה מינית עם גבר ולדבר על זה בחופשיות? | עדן עוז-אל ניסתה לבדוק האם הגברים הישראלים מוכנים לזנוח את תפיסת המאצ'ו המאוסה
kiss a boy
Matt Baume |  Mr Big Top 009 | CC BY-SA 2.0

“I kissed a girl and I liked it” שרה קייטי פרי בשיר פופ קליט ואף אחד לא התרגש. אך למרות מילותיה של פרי עצמה “Ain’t no big deal, it’s innocent”, ולמרות שכבר עבר עשור מאז, עדיין לא זכינו לשמוע שיר דומה במיינסטרים, המתאר חוויה מקבילה של גבר הנהנה מהתנסות מינית ותמימה עם גבר אחר.

וזה לא שלא ניסינו. בחיפושיי אחר חומרים לכתבה זו לא נתקלתי בתכנים המתארים מיניות של גבר עם גבר. אחרי כתיבת צירופים שונים בשורת החיפוש של גוגל – “מיניות בין גברים”, “יחסים בין גבר לגבר” “משיכה מינית בין גברים” ועוד, לא מצאתי ולו כתבה אחת בנושא, בעוד כשכתבתי בשורת החיפוש – “משיכה מינית בין נשים” מצאתי כמה חומרים די עסיסיים…

אפשר להסכים שבעשורים האחרונים האנושות הגיחה מהמאורה בה הסתתרה, והתקדמה לאט לאט לכיוון נאור יותר בכל הנוגע לנטיות מיניות. בשנת 1973 ארגון הפסיכיאטרים האמריקאי הוציא את ההומוסקסואליות מספר ההפרעות הנפשיות, ה-DSM. בשנת 1990 ארגון הבריאות העולמי קבע שמשיכה לאותו המין הינה משיכה מינית ולא סטייה מינית. בזמן לא מאוד ארוך התחולל מהפך דרסטי בתפיסת המיניות האנושית. הדבר אכן היה יכול להיות מרשים אילולא קינסי היה מפרסם את הדוח הראשון שלו עוד בשנת 1948.

על פי הדוחות הראשונים של הביולוג אלפרד קינסי, הנחשב למייסד ענף המיניות במדעי האדם, כ- 10% מהגברים הם הומואים וכ- 6% מהנשים הן לסביות. מחקרים מאוחרים הציגו מספרים נמוכים יותר, אך זאת מכיוון שמרבית האנשים ששכבו עם בני מינם הגדירו עצמם כסטרייטים ששוכבים עם בני מינם.

לפי סולם קינסי, ההתנהגות המינית של האדם נעה על סקאלה של 7 דרגות, מ-0 עד 6, כאשר הדרגה 0 מייצגת הטרוסקסואליות מוחלטת, הדרגה 6 מייצגת הומוסקסואליות מוחלטת, והדרגה 3 מייצגת דו-מיניות. לפי קינסי, חלק גדול מהאוכלוסייה (אם לא רובה) נמצא על הרצף הזה ולא בהכרח בקצוות. במחקרים שנערכו לאחרונה נמצא שהחלוקה הדיכוטומית לגיי או סטרייט היא פחות רלוונטית, ומה שיותר רלוונטי הוא המיקום על הסקאלה הזאת. לדוגמה, במחקר בבריטניה התגלה שמחצית מהצעירים ממקמים את עצמם על הסקאלה ולא בקצוות. במחקר דומה בקרב צעירים אמריקאים התגלה שרק 64% מהנשאלים מגדירים עצמם סטרייטים.


האם הדור הצעיר הגדל פה בארץ אכן מסכים עם הגישה הזו? האם ישנה קבלה להתנסויות חד מיניות בקרב גברים סטרייטים? האם נשים פתוחות להתנסויות מיניות עם נשים אחרות?

כדי לקבל תשובות ראיינתי נשים וגברים צעירים אודות מיניותם. אתגרתי אותם בשאלות שהצריכו חשיבה מחוץ לקופסה במטרה להבין איך הם תופסים את מיניותם, ובייחוד איך הם תופסים את המיניות הגבר בעידן הפוסט-מודרני.

התחלתי מהצד הנשי (אכן צד ששווה להתחיל איתו…), מה נשים סטרייטיות חושבות על התנסות מינית עם אישה? בראיונות עם נשים צעירות בגילאי 22-24, ביקשתי מהן למקם את עצמן על סולם קינסי. גיליתי שלמרות שכולן הגדירו את עצמן כסטרייטיות באופן חד משמעי, אף אחת לא מיקמה את עצמה בסולם של קינסי בדרגה 0. כולן מיקמו את עצמן בין 1-2.

כששאלתי אותן למה, קיבלתי תשובות כמו: “אני נמשכת רק לגברים אבל זה לא יהיה הזוי בעיני אם אני אראה אישה ואני אחשוב שהיא מושכת…”, “יצא לי כבר לראות בחורה שאמרתי עליה וואו. זאת סיטואציה שיכולה לקרות אבל אני לא אעשה כלום עם זה…”, “אני לא רואה את עצמי עם אישה אי פעם, אבל אני יכולה לחשוב שאישה נראית טוב או מושכת”.

בכל זאת התעקשתי ושאלתי: האם אי פעם חשבת על אישה בקונטקסט מיני? רובן ענו שזה היה כחלק ממשחק, או בילדות כחלק ממשחק של אמת או חובה, או במסיבה בגיל יותר מבוגר. בשורה התחתונה – הכל בצחוק. אחת המרואיינות אפילו אמרה לי: “סתם במסיבה, בין חברות, כמו שאת יכולה לנשק את אחותך פתאום בפה עם אפס מיניות, כמו שמנשקים כלבכלב…”

הכל בצחוק | pixabay | cc0

אבל… אולי בכל זאת? בחרתי ללחוץ בשאלה נוספת: אם היו מעבירים אותך עכשיו לעולם בו היו רק נשים, היית יכול לראות את עצמך בסיטואציה מינית עם אישה? כל התשובות שקיבלתי היו באופן חד משמעי חיוביות. לדעת נשים, הנורמות וההתניות החברתיות הן קריטיות לאופן שבו מתבטאת המשיכה המינית. בנוסף, לדעת הנשים קשר מיני או זוגי קשור לכימיה מינית ולחיבור עם האדם, לחיבור עם האישיות, למה שהאדם משדר. “אם הייתי נולדת לעולם כזה בו הנורמל הוא שרוב האנשים ביסקסואליים, רוב הסיכויים שהייתי ככה”, הסבירה לי עמית בת ה-22, “זה מה שהחברה מכתיבה לנו”.

זו לא הנטייה, זה בגלל הנסיבות

האם גברים מסכימים עם טענה זו? ובכן, מי שאמר שנשים הן היצור המורכב שיקר. התשובות שקיבלתי היו מלופפות ומסובכות ואני בטוחה שפרויד היה עושה מהן מטעמים. רוב הגברים חושבים שהמקור לנטייה המינית הוא ביולוגי. שמעתי הרבה פעמים את המילה אבולוציה בראיונות איתם, שהתאפיינו בחוסר נוחות מובהק.

“התשובה היא לא”, ענה לי ערן בנחרצות, “קשה לי לדמיין מה היה קורה אם הייתי בעולם מקביל עם נורמות חברתיות אחרות, אבל מנקודת המבט שלי כרגע אני לא יכול להגיד דבר כזה. אני לא מדמיין מצב שבו הרגשות האלה עולים לי כשאני עם גבר גם בעולם שבו אין נשים”.

בצבא היו הרבה גברים שעשו אקטים מיניים ואף אחד לא היה הומוסקסואל. הם היו עושים סקס יבש, התחככויות אחד עם השני, ירידות, הביאו אחד לשני ביד במקלחת. במיוחד אצל גברים, יש דחף מיני שחייבים לתת לו מענה. זו לא הנטייה, זה בגלל הנסיבות

“מה שמקובל לעשות נובע מצרכים אבולוציונים”, הוסיף אילן, “אם החברה הייתה מתפתחת לאורך האבולוציה בצורה אחרת, אז רוב הסיכויים שהייתי עושה מה שהנורמה אומרת לי לעשות. אני יוצא מנקודת הנחה שהנורמה הזאת התפתחה בעקבות משהו הגיוני ואובייקטיבי כלשהו”.

גלעד סיפק תשובה שונה: “חד משמעית כן. כשהייתי בצבא בשירות קרבי היו שם הרבה גברים שעשו שם אקטים מיניים ואף אחד לא היה הומוסקסואל. הם היו עושים סקס יבש, התחככויות אחד עם השני, ירידות, הביאו אחד לשני ביד במקלחת. במיוחד אצל גברים, יש דחף מיני שחייבים לתת לו מענה. אני לומד על זה בתואר שלי. זו הומוסקסואליות נסיבתית, זה אקט מיני שנעשה בנסיבות בהן יש ריכוז גבוה של גברים. זו לא הנטייה, זה בגלל הנסיבות. אני חושב שזה כדי למלא את הדחף המיני, אחד היצרים היותר חזקים אצל האדם”.

למרות שהגברים שראיינתי לא נתנו לי תשובה אחת, אפשר להבחין בבירור בדפוס – הם חושבים שהביטוי של משיכה מינית נובע בעיקר מאבולוציה והוא בעל מקור ביולוגי, גנטי או מולד. לדעתם לחברה אין באמת תפקיד או השפעה על הדרך שבה הנטיות המיניות באות לידי ביטוי. ואם היא באה לביטוי במשיכה של גבר לגבר (והאדם מגדיר עצמו כסטרייט), החוויה המינית נובעת אך ורק מחוסר ברירה.

רק אחד מהם החזיק בדעה שנטייה מינית יכולה אכן להיות מושפעת מההתניות החברתיות: “גדלתי בחברה שהנורמה היא שקיום יחסי מין עם גבר היא אסורה ודבר חריג, אז הנטייה הזו אצלי לא התפתחה”. הוא אמר והוסיף: “כל הגברים יודעים שנטייה מינית מושפעת מהחברה, אבל הם בוחרים להגיד שהם חושבים שזה רק משהו ביולוגי, כי סטרייטיות היא אמת המידה הנורמטיבית. בכך שהם אומרים את זה הם מגנים על הנורמה הזאת ועל עצמם מפני החברה”.

כשביקשתי מאותם הגברים למקם את עצמם על סולם קינסי, רק אחד מיקם את עצמו ב -0.5, השאר מיקמו את עצמם כ-0, הטרוסקסואלים מוחלטים. כששאלתי אותם למה כך החליטו למקם את עצמם על הסולם. קיבלתי תשובות דומות: “בגלל שאני אישית לא רואה עניין מיני בגברים”, “לא משנה באיזה גבר יפה-תואר אתקל, זה לא יגרה אותי. אני יכול לחשוב שהוא יפה, אבל הפעולה שאני יכול לקיים אתו יחסי מין לא ניתנת לביצוע מבחינתי…”, “זה לא נראה לי הגיוני שאני אעשה משהו כזה. זה לא גועל, תיעוב או שנאה. פשוט לא נראה לי פעולה הגיונית שאני אעשה”.

עוד בנושא:  על רקע גל הטרנספוביה: התחדשות בהנהגה של הארגונים הטרנסיים

הומוסקסואליות נסיבתית | pixabay | cc0

כשביקשתי מהם לדמיין עולם ללא נשים, הם טענו שקשה עד בלתי אפשרי עבורם לדמיין את עצמם עם גבר. כששאלתי אותם מה הוא גבר סקסי, רובם ענו תשובות סרקסטיות וגיחכו. אלו שכן הצליחו לענות, הדגישו תכונות כמו מעמד, חוזק וסקס אפיל.

הנשים לא היו מובכות כלל מהשאלה. הן טענו שאישה היא סקסית כשהיא משדרת ביטחון עצמי, “סקסיות זה בעיקר אישיות”, “זה המון מה שאת משדרת הרבה יותר מאיך שאת נראית. אני יכולה לראות מישהי שמנמנה והיא הכי סקסית בעולם, זה ביטחון עצמי, שהיא אוהבת איך שהיא נראית. אם היא בטוחה בעצמה…”

אפשר לראות בבירור שלנשים יותר קל לדמיין את עצמן בסיטואציה מינית עם אישה. לנשים יותר קל להודות שבעצם המשיכה המינית איננה כה דיכוטומית כמו שהתרגלנו לחשוב ושלהתניות החברתיות יש יד בדבר. לגברים קשה היה להתוודות שאולי לא צריך להגדיר את עצמך גיי או אפילו ביסקסואל כדי להרגיש כל משיכה מינית לגבר.

יהיה לי קצת קשה לקבל את הידיעה שהוא היה עם גברים

אבל, פתיחות מינית היא משהו דו-סיטרי. האם נשים היו באמת מוכנות לצאת עם גבר שהודה כי היה בקשרים מיניים עם גברים?

נטע בת ה-22 טענה: “אני רוצה להגיד שלא, אבל יכול להיות שזה ישפיע עלי. אולי רק בהתחלה, זה לא מה שיכריע אם נמשיך לצאת. אולי תהיה לי רתיעה מסוימת”.

תשובתה של רותם, 24, סטודנטית באוניברסיטת תל אביב, חידדה את הנושא: “אני רוצה להגיד שלא אבל יש מצב שכן. אם זה גבר שירגיש לי מלכתחילה קצת הומואי, יהיה לי קצת קשה לקבל את הידיעה שהוא יצא עם גברים. אבל אם זה יהיה גבר שהמיניות שלו מרגישה לי סטרייטית זה יהיה מגניב בעיני, אני לא יודעת להסביר למה”.

סיוון, 23, סטודנטית לרפואה, האמינה שתצליח להתרגל לרעיון: “זה יהיה שוק בהתחלה אבל בסוף הייתי בסדר עם זה. את מצפה שהגבר שלך הכי יימשך אליך, אם הוא נמשך לנשים אחרות זה בסדר, כי גם את אישה. אבל אם הוא נמשך לגבר אז זה שונה ממני. היה לוקח לי זמן עד שהייתי סומכת עליו”.

כל הנשים טענו שידיעה כי הגבר איתו הן יוצאות התנסה עם גברים אחרים עשויה להוות מכשול שהן יצטרכו לעבור. הן היו רוצות להאמין שזה לא ישפיע עליהן, אבל בכנות, לדעתן זה לא משהו סקסי או מושך, אלא חיסרון משמעותי. כששאלתי את המרואיינים, גברים ונשים, מה דעתם על אישה שמספרת שהתנסתה בחוויות לסביות, כולם הסכימו בפה אחד שלא רק שהחברה מקבלת את זה, היא מעודדת את זה, ובעיני הגברים המרואיינים התנסויות של נשים זו המהות של סקס.

ניסיתי להבין את הסיבה לכך, צביעות? ראייה קלוקלת על העולם? לגברים היה קשה לשים על זה את האצבע. קיבלתי תשובות שטחיות כמו: “אישה זה דבר סקסי. 2 נשים זה פי 2 סקסי. כל זה בהנחה שמדובר בנשים טובות מראה”, או “אצל אישה מגוון הפעולות יותר לגיטימי. היא נתפסת כיצור יותר מיני, זה ייתפס בסדר אם היא תתלבש בצורה מינית, תהיה עם כמה גברים באקט, אות תחווה סיטואציה לסבית”.

התחלתי להרגיש את ניצני השוביניזם המוכרים וחזרתי אל הנשים כדי לקבל תשובות ברורות.

“אני חושבת שמעטים יהיו האנשים שיקבלו התנסויות בין גבר לגבר בלב שלם”, נטע התוודתה, “אולי אם זה היה יותר נפוץ אז לא הייתי מרימה גבה, אבל מרגיש לי שיותר מקובל שאישה תתנסה עם מישהי. כי אם גבר התנסה עם מישהו תמיד יהיה לך ספק, אתה גיי? אתה לא גיי? אתה באמצע? אם אישה מתנסה עם אישה זה לא ביג דיל”.

סיוון חידדה: “יש מוסכמה שבנות זה יותר סבבה, ואפילו מעודדים את זה, ואצל בנים זה נחשב הומואי. אין אמצע. אם אני אנשק מישהי במסיבה, אף אחת לא תגיד לי לסבית, אבל אם גבר ינשק גבר במסיבה זה יראה מוזר. אולי כי גבר צריך תמיד להיות גבר, ובתור גבר בחברה אתה לא יכול לנשק גברים אחרים. הומואים הם לא “גברים”. גבר הוא סקסי, חרמן, מאצ’ו. אם גבר מנשק גבר אחר זה נשי. אצל בחורות לנשק אישה אחרת זה סקסי. גם אני, שאני הכי פתוחה בעולם, שאני לא חושבת שיש עם זה בעיה, אם חבר שלי ינשק מישהו עכשיו במסיבה זה יהיה לי מוזר. אם את תנשקי אותי במסיבה זה לא יהיה לי מוזר.”

“יותר מקובל שאישה תתנסה עם מישהי. אם גבר התנסה עם מישהו תמיד יהיה לך ספק, אתה גיי? אתה לא גיי? אתה באמצע? אם אישה מתנסה עם אישה זה לא ביג דיל”

לפי רותם, 24: “אנשים מצפים ממיניות של גברים להיות הרבה יותר דיכוטומית, הרבה יותר קשה לקבל התנסויות מיניות בין גברים. למדתי במכינה ואחת המרצות טענה שכבוד בתרבות שלנו מבוסס על בעלות שנקנית בכתובה, ושחדירה זה אקט שהופך את הגבר לבעלים של האישה. בגלל זה אנשים לא מקבלים גייז, זה בעצם אומר לגברים שגם הם יכולים להיות חדירים, ואז הם יכולים להיות רכוש וזה מתעתע בהם”.

ומה אם היית אומרת לגבר שהתנסית עם אישה?
“אני לא חושבת שזה היה מפריע לו. הרבה פעמים אחרי שאמרתי לגברים שאני ביסקסואלית הם התחילו לראות אותי בתור אובייקט מיני. אולי בגלל הפורנו הם ישר חושבים על שלישייה. הרעיון של אישה עם אישה בתרבות שלנו לא נחשב באמת סקס, כי אין חדירה ואין בעלות, וגם כי יש משהו בחברה שלנו שתופס נשים כקצת לא בני אדם. יש גברים ויש את כל השאר. החברה שלנו, לפחות באופן מיני, לא ממש רואה נשים כסובייקט, אלא רואה אותן כאובייקט מיני. זה קצת כמו שחיות מחמד יעשו סקס”.

אינני יכולה שלא להסכים עם רותם. ניצני השוביניזם עדין טמונים עמוק באדמה עליה עומדת החברה שלנו. אלא שהפעם, בצורה אירונית להחריד, אפשר לראות איך אותו שוביניזם שבא להגן על הגבר, המאצ’ו במעמדו השמור, דווקא פוגע בו. נשים אולי נתפסות כאובייקט מיני, ולעיתים קרובות נפגעות בשל כך, אבל אותה מיניות שמיוחסת לאישה מאפשרת לה דווקא להתנסות בחופשיות ולבחון את גבולות המיניות שלה. זאת בניגוד לגבר “הסטרייט” המודרני, שלצערי, אין לו עדיין את אותן הפריבילגיות.

לפי המרואיינים, גברים משקיעים מאמצים רבים “בשביל להראות גברים הגמוניים, חזקים פיזית, קשוחים, סמכותיים, מצליחים בכל המובנים”. עצתי האחת לגבר הישראלי הצעיר, לנסות לזנוח את החזות העייפה הזאת, לפתוח את העיניים ולנסות להיפתח לעולם חדש של גבריות. אולי הוא עוד יטעם כמה דברים חדשים שדווקא ימצאו חן בעיניו, הוא עלול עוד, “חלילה”, לגלות שלהתנסות זה לא כל כך רע, ואם הוא יסתכל למטה למטה… כן, כן, שם בין הרגליים, הוא אולי באמת יגלה שהביצים שלו, בכל זאת, נשארו במקומן.

רוצה לקרוא עוד?

תגובות

השארת תגובה

אתר WDG לא יפרסם תגובות המפרות את תנאי השימוש של האתר, לרבות תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון מבזה או פוגעני.

אתר אחד לכל ההומואים הלסביות הביסקסואלים הטרנס* הקווירים הביסקסואליות הא-מיניים הפאנסקסואליות הפוליאמורים הלהט"ב

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן