fbpx

הפרלמנט ההונגרי החליט לאסור בחוק את ההכרה בטרנסג’נדרים ובאינטרסקס

הפרלמנט ההונגרי אישר תיקון לחוק, לפיו טרנסג'נדרים ומי שמוגדרים אינטרסקס לא יוכלו לשנות את מינם בתעודת הזהות כך שיתאם את זהותם המגדרית | "אנשים בפאניקה, רוצים לברוח מהונגריה למקום אחר שבו יכירו בזהות המגדרית שלהם"
ויקטוראורבן
ויקטר אורבן ראש ממשלת הונגריה | פליקרCC BY 2.0

הפרלמנט של הונגריה אישר השבוע חוק האוסר על טרנסג’נדרים לשנות את מגדרם במסמכים מזהים. ההחלטה, שהתקבלה ברוב של 133 תומכים מול 57 מתנגדים, מבטלת למעשה את ההכרה של המדינה בזהות המגדרית של אזרחיה הטרנסג’נדרים.

במסגרת התיקון לחוק העוסק ברישום הלידות, המיתות והנישואים, הוסרה מתעודות הלידה, הנישואין והפטירה המילה ההונגרית “נם”, שמשמעותה מין או מגדר, ובמקומה הוכנס המונח “מין בעת הלידה”.

לפי החוק החדש, טרנסג’נדרים ומי שמוגדרים אינטרסקס (בעלי סימני מין זכריים ונקביים כאחד) לא יוכלו לשנות את מינם בתעודת הזהות כך שיתאם את זהותם המגדרית.

“בהתחשב בכך ששינוי מוחלט של המין הביולוגי אינו אפשרי, יש לקבוע בחוק שאין אפשרות לשנות את המין גם במרשם הלידות, הנישואים והמיתות”, נכתב בהסבר שצורף להצעה לתיקון החוק.

בהודעה שפרסמה לשכת התקשורת של הממשלה נמסר כי “החלטת המדינה לרשום את המין הביולוגי בתעודת הלידה אינה משפיעה על זכותם של גברים ונשים לחוות ולהשתמש בחופשיות באיזו זהות שירצו. החלק הזה, שכמה אנשים מבקרים, אינו מונע בשום צורה שהיא מאדם כלשהו להשתמש בזכויותיו הבסיסיות העולות מכבוד האדם שלהם או לחיות על פי זהותו”.

אנשים רוצים לברוח מהונגריה

למרות ניסיונות ההרגעה ששידר הממשל, פעילים למען זכויות הלהט”ב במדינה מסבירים כי בפועל לא ניתן לבצע שינוי מגדרי במסמכי הזהות ההונגריים מאז שנת 2018, וכי שורת תביעות בנושא נידונה בימים אלו בבתי המשפט.

עוד מסבירים הפעילים כי אישור התיקונים לחוק ההונגרי מעורר בהלה בקרב הטרנסג’נדרים. “אין לנו מילים לתאר את מה שאנחנו מרגישים”, אמרה לרויטרס טינה קורלוס אורבן, סגנית נשיאת ארגון “טרנסוונילה טרנסג’נדר” הפועל למען טרנסג’נדרים, “אנשים שבמשך עשרות שנים לא עלו בהם מחשבות אובדניות חווים כעת מחשבות כאלה. אנשים בפאניקה, אנשים רוצים לברוח מהונגריה למקום אחר שבו יכירו בזהות המגדרית שלהם”.

הפעילים מוסיפים ואומרים כי יפעלו בכל האמצעים העומדים לרשותם, בבתי המשפט בהונגריה ובבית המשפט האירופי לזכויות אדם, נגד החוק שעשוי להשפיע גם על מי שזהותו הביולוגית בלידה לא ברורה.

עוד בנושא:  אז מה רואים ביום כיפור? המלצות צפייה לחגי תשפ"ד

תנועת אמנסטי אינטרנשיונל גינתה בחריפות את החלטת הונגריה לשלול ולאסור בחוק את הזכות להכרה בזהות המגדרית של בני אדם טרנסג’נדרס ואינטרסקס. כריסטינה טמאס-סארוי, חוקרת באמנסטי אינטרנשיונל, אמרה: “ההחלטה גוררת את הונגריה אחורה לאפילת ימי הביניים ורומסת את זכויותיהםן של בני אדם טרנסג’נדרס ואינטרסקס. ההחלטה תחשוף אותםן לא רק להחמרה באפליה, אלא גם תחמיר את האווירה העויינת והבלתי סובלנית שעימה מתמודדת הקהילה הגאה במדינה. קריטי שהמפקח העליון של הונגריה על זכויות בסיסיות (מקביל למבקר המדינה וליועמ”ש בישראל) יפעל בדחיפות ויבקש מבית המשפט ההונגרי העליון לחוקה יבחן ויפסול את החקיקה המזוויעה הזו. הזהות המגדרית של כל אדם חייבת להיות מוכרת בחוק וחובה לאפשר לכל בני האדם לשנות את השם ואת מסמני המגדר האחרים במסמכים הרשמיים”.

התיקון לחוק קודם במסגרת חבילת חוקים שקודמה בפרלמנט על-ידי סגן ראש הממשלה ז’ולט שמיין, סגן יושב ראש המפלגה הנוצרית-דמוקרטית, וזכתה לתמיכתו של ראש הממשלה ויקטור אורבן, המכהן בתפקיד מאז 2010, עשור בו נקט צעדים רבים שגרמו לעמיתיו באיחוד האירופי לחשוש לגורל הדמוקרטיה בהונגריה.

הצעד האחרון נגד טרנסג’נדרים הוא רק האחרון בשורה של מהלכים שמרניים של מוסדות השלטון בהונגריה שמהם נפגעו להט”בים. בשנת 2018 הפסיקה הונגריה את המימון לתוכניות לחקר המגדר וביטלה את ההכרה הרשמית בתארים שניים בתחום זה. יושב ראש הפרלמנט ההונגרי השווה את אימוצם של ילדים על-ידי בני זוג מאותו המין לפדופיליה.

רוצה לקרוא עוד?

תגובות

השארת תגובה

אתר WDG לא יפרסם תגובות המפרות את תנאי השימוש של האתר, לרבות תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון מבזה או פוגעני.

אתר אחד לכל ההומואים הלסביות הביסקסואלים הטרנס* הקווירים הביסקסואליות הא-מיניים הפאנסקסואליות הפוליאמורים הלהט"ב

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן