fbpx

ביה”ד קיבל את עמדת ההסתדרות וקבע: ידועים בציבור זכאים לפיצויי פיטורים כמו זוגות נשואים

בית הדין הארצי לענייני עבודה דחה את ערעורה של חברת אינדקס הגליל, קיבל את עמדת ההסתדרות וקבע: הזכות לפיצויי פיטורים הקיימת למי שהעתיק את מגוריו לרגל נישואיו - חלה גם על ידועים בציבור
פיצויפיטורים
pexels | cc0

בית הדין הארצי לענייני עבודה דחה את ערעורה של חברת אינדקס הגליל תקשורת ועיתונות בע”מ, קיבל את עמדת ההסתדרות וקבע: הזכות לפיצויי פיטורים הקיימת למי שהעתיק את מגוריו לרגל נישואיו, בהתאם לסעיף 8(1) לחוק פיצויי פיטורים – חלה גם על ידועים בציבור.

הדיון נערך בעקבות עתירה שהגישה אישה שהועסקה בחברת אינדקס הגליל, וביקשה לעזוב את עבודתה ולקבל פיצויי פיטורים ע”פ חוק, בשל העתקת מקום מגוריה בעקבות בן זוגה. אלא שאז נמסר לה מהחברה, כי נסיבות סיום העסקתה אינן נמנות עם הנסיבות המוזכרות בחוק פיצויי הפיטורים, משום שהיא לא נישאה לבן זוגה (האישה ובן זוגה חתמו על הסכם ממון וערכו טקס נישואים שאינו דתי בשל מניעה הלכתית להינשא).

העובדת פנתה לבית הדין האזורי לעבודה וזה קבע כי על החברה לשלם לה פיצויי פיטורים. החברה ערערה על פסק הדין וטענה כי מדובר בשאלה ציבורית רחבה הנוגעת להגדרת המושג נישואים כפי שמופיע בסעיף 8 (1) לחוק פיצויי פיטורים.

העובדת טענה מנגד, כי המחוקק לא בחר לציין במפורש כי הנישואים המוכרים לצורך התפטרות בחוק פיצויי פיטורים, הם נישואים על פי דין דתי בלבד. לטענתה, יש בעניין זה כדי להצביע על כך שטקס הנישואים שערכה עם בן זוגה, הגם אם לא היה טקס דתי, מהווה נסיבה מספיקה כדי למלא אחר דרישות הסעיף בחוק פיצויי פיטורים, ואגב כך להביא לזכאותה לפיצויי פיטורים.

בית המשפט הארצי לענייני עבודה ביקש את עמדות היועץ המשפטי לממשלה, האגודה לשמירת זכויות הפרט, נשיאות הארגוניים העסקיים וההסתדרות, בסוגיה זו.

עמדת ההסתדרות הייתה כי קיומם של תנאים המעידים על רצינות הקשר בין בני זוג, די בהם כדי לזכות את העובד המתפטר בפיצויי פיטורים מבלי להידרש לטקס נישואים בכלל. עוד טענה ההסתדרות, כי מוסד הידועים בציבור יצר תחליף למוסד הנישואים שלא היה רווח בעת חקיקת החוק, וכי יש מקום להרחיב את היריעה גם על ידועים בציבור שלא הייתה להם האפשרות להינשא על פי דתם ולספק להם רשת ביטחון סוציאלית בעת עזיבת מקום העבודה לצורך כינון תא משפחתי חדש.

עוד בנושא:  אז מה רואים ב-TLVFest 2023?

בית הדין הארצי לענייני עבודה, בראשות כבוד השופט אילן סופר, השופטת חני אופק-גנדלר והשופטת לאה גליקסמן, דחה את ערעורה של חברת אינדקס הגליל וקבע כי יש לקבל את עמדת ההסתדרות, ולראות במי שקיים את שלושת התנאים הבאים כזכאי לפיצויי פיטורים לפי החוק: ויתור מצד העובד על מקום עבודתו, מעבר למקום מגורי בן הזוג המרוחק, וקיום מגורים משותפים.

בית הדין הארצי הסביר כי פסיקתו תואמת את החקיקה המתקדמת הנוקבת במונח “בן זוג” שאינו בהכרח בקשר נישואים, אשר חלקה אף נוקבת במינוח “ידוע בציבור”. כמו כן ציין בית הדין את פסיקת בית המשפט העליון במקרים אחרים שהובאו בפניו וגם בהם הוכר מעמדם של הידועים בציבור על דרך של פרשנות והרחבה (הלכת בוארון). בית הדין קבע כי עקרון השוויון מחייב הרחבת המושג “נישואים” גם על ידועים בציבור, גם אם הדבר ישית עלות כלכלית מסוימת על מעסיקים.

ההסתדרות יוצגה בהליך על ידי עו”ד גלי שטיינברג, ראש תחום בכיר מרחבים בלשכה המשפטית לאיגוד מקצועי בהסתדרות, ועו”ד גלי רואש, מהלשכה המשפטית לאיגוד מקצועי בהסתדרות במרחב עמקים צפוני/גליל מרכזי.

“בית הדין הארצי לעבודה התאים את לשון החוק לרוח הזמן וקבע כי הזכאות לפיצויי פיטורים אינה מחייבת נישואים הלכתיים” מסרה עו”ד גלי שטיינברג, “כלומר, הזכות קיימת גם לבני זוג מאותו מין, בני זוג שחל איסור הלכתי על נישואיהם ובני זוג שלא מעוניינים למסד את הקשר ביניהם על פי דת. בית הדין קידם את החברה הישראלית צעד נוסף לעבר השוויון וההכרה באוטונומיה של הפרט. אני שמחה שההסתדרות הייתה שותפה פעילה לשינוי חברתי מבורך זה”.

רוצה לקרוא עוד?

תגובות

השארת תגובה

אתר WDG לא יפרסם תגובות המפרות את תנאי השימוש של האתר, לרבות תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון מבזה או פוגעני.

אתר אחד לכל ההומואים הלסביות הביסקסואלים הטרנס* הקווירים הביסקסואליות הא-מיניים הפאנסקסואליות הפוליאמורים הלהט"ב

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן