fbpx

אמיר אוחנה נבחר ליו”ר הכנסת והצהיר: “לא נפגע באף ילד או משפחה”

בנאומו הראשון כיו"ר הכנסת, פנה אמיר אוחנה לבן זוגו אלון וילדיהם שצפו בו מהיציע - והבהיר: "הכנסת הזו, בראשות היושב ראש הזה, לא תפגע באף ילד או משפחה"
יורהכנסתאמיראוחנה

בישיבת הכנסת החגיגית שנערכה היום, אישרה הכנסת את מועמדותו של ח”כ אמיר אוחנה לתפקיד יו”ר הכנסת ה-25. בעד מועמדותו של ח”כ אוחנה הצביעו 63 חברי כנסת, 5 התנגדו ואחד נמנע.

לאחר ההצבעה נאם יו”ר הכנסת ח”כ אמיר אוחנה את נאומו הראשון כיו”ר, בו התייחס לשבע השנים בהן כיהן כח”כ. יו”ר הכנסת אוחנה התייחס לסוגיות השנויות במחלוקת הנמצאות בלב הדיון הפוליטי והאזרחי ערב השבעת הממשלה החדשה, בהן גם לסוגיית הלהט”ב. בזמן שהזכיר את בן זוגו אלון ואת קהילת הלהט”ב, חברי הכנסת משה גפני ומאיר פרוש מיהדות התורה הרכינו את ראשם.

נאומו המלא של יו”ר הכנסת אמיר אוחנה:

“לפני שבע שנים ויום בדיוק, נרגש, נכנסתי לראשונה לאולם מליאת הכנסת כדי לשאת את נאום הבכורה שלי כחבר כנסת כאן מעל הדוכן שלצידי. גם אז שמואל, סדרן הכנסת ליווה אותי. תודה שמואל. נבחרתי אז כנגד כל הסיכויים, הרי לא צמחתי לתוך מסלול חיים פוליטי.

נולדתי וגדלתי בבאר שבע להורים יוצאי מרוקו, התגייסתי ושירתי שתים עשרה שנים בצה”ל ובשב”כ, בתקופת האינתיפאדה השניה. השלמתי את לימודי המשפטים, התמחיתי בפרקליטות ופעלתי כעורך דין. בין לבין הכרתי את בן זוגי, אלון – שכל מה ששלי – שלנו.

והנה זה עתה, בחרתם בי – נבחרות ונבחרי ישראל – לתפקיד הרם והמחייב של יושב ראש הכנסת, ראש הרשות המחוקקת – הרשות המייצגת את כל אזרחי ישראל – יהודים, ערבים, דרוזים, צ’רקסים, חילונים, דתיים, חרדים, מזרחים, אשכנזים סטרייטים, להט”בים, ובקיצור את כל אזרחי ישראל, אני מודה לכם על כך מקרב לב. אני מתחייב לעשות כמיטב יכולתי להיות ראוי לאמון שנתתם בי.

בשבע השנים האלה עברנו, יחד עם הפוליטיקה הישראלית ויחד עם מדינת ישראל כולה – מסע מטלטל ורווי תהפוכות. השנים האחרונות התאפיינו בחוסר יציבות פוליטית, דבר שלמרבה הצער השפיע מאוד על האווירה – כאן בבית הזה ומחוצה לו. אפשר לומר שכל כך התאהבנו בדמוקרטיה עד שקיימנו לא פחות מחמש מערכות בחירות בתוך שלוש שנים. אבל ברוך ה’, כך זה נראה, לראשונה מזה שנים – ציבור הבוחרים בישראל הכריע ואמר את דברו. בשורת היציבות היא בשורה גדולה לכל אזרחי ישראל, וגם לכל חברי הבית הזה. היציבות היא סם חיים לניהול מדינה – ויתברכו בה אזרחי ישראל כולם, גם אלה שלא הצביעו עבור הקואליציה המוקמת היום.

כנסת ישראל, חשובה ככל שתהיה, איננה הריבון. גם לא הממשלה. ודאי שלא מערכת המשפט. הריבון הוא העם. העם הוא הריבון.
והעם – על חלקיו השונים – האציל את ריבונותו לחברות וחברי הבית הזה. זהו המהלך הדמוקרטי. ואנו, חברות וחברי הכנסת – נבוא לציבור אחת לתקופה ונבקש – ונקבל או לא נקבל את אמונו. זו מהות הדמוקרטיה. מי ייתן והשם יאיר את דרכנו ונצליח להשיב עטרה לישנה, לחזק את מעמדו של הבית הזה ולהביאו לימי הזוהר שלו, קואליציה ואופוזיציה כאחד.

המשימה לא תהיה קלה, ידענו כאן בשנים האחרונות ורוויות התהפוכות מעשים שלא יזכרו בדברי הימים כפאר הדמוקרטיה הישראלית. ויכוחים סוערים ימשיכו ללוות את הפרלמנט הזה – הלוואי ונדע לנהל אותם בדרך ארץ ולהותיר את השנאות מאחור.

הכנסת הזאת היא הבית של אזרחי ישראל כולם. היא היא המבצר האמיתי של זכויות האדם ושל חירות הפרט. לצד דברים שנסכים עליהם נשמע כאן דברים מאוד שנויים במחלוקת. מקוממים ממש. אך זהו המקום ללבן את הסוגיות הכואבות והרגישות ביותר ולקבל הכרעות. זה – ולא אחר.

עוד בנושא:  מצע לדיון - הרשימה השווה מזמינה אתכן לגבש את מצע המפלגה

בנימה אישית, אני רוצה להודות לראש הממשלה המיועד על האמון הרב שנתן בי כשהציע את מועמדותי לתפקיד ולכם חברי הכנסת שבחרתם בי. אז, לפני שבע שנים ויום, זכיתי להיות חבר הכנסת הראשון בתולדות המדינה – ככל שהצלחתי לבדוק – שמי שבירך אותו לאחר נאום הבכורה היה לא ח”כ ותיק או שר, כי אם ראש הממשלה בעצמו. מאז הלכנו דרך ארוכה יחד – ובע”ה עוד נלך. תודה לך ראש הממשלה.

נמצאים איתי כאן הוריי אסתר ושמעון אוחנה שכבר הזכרתי. ביקרנו לאחרונה יחד במרוקו, בה נולדתם אתם, הוריי. ראיתי את הדלות והעוני בהם גדלתם. את בתי החימר המתפוררים בכפרים הנידחים. את הבית הדל והקטן בו ישנת בצפיפות, אמא.

סיפרת, אבא, איך היית לוקח בבושה את שיירי העפרונות שילדים אחרים שמצבם היה טוב יותר היו משליכים לפח, כדי שגם לך יהיו עפרונות. סיפרת איך היית מכין סנדלים מצמיגים משומשים וחוטים. סיפרת כמה היית רעב.

התייתמת מאביך, שלמה, עליו השלום, כשהיית בן שנתיים. עלית לארץ, ושירתת את המדינה גם בצה”ל וגם בקריה למחקר גרעיני, שהיית מעובדיה הראשונים. ומתוך המקום בו צמחתם – הצמחתם, הוריי, משפחה. הבאתם לעולם את גלית, את דרור ואותי. מכולנו זכיתם לנכדים, ובע”ה עוד תזכו גם לנינים.

וכמה אני מאושר אבא, שהיום, כשאתה עוד מעט בן 88 שנים, אתה כאן איתנו, זוכה לחגוג את הרגע הנשגב הזה יחד עם אמא.

תודה על כל שהענקתם לי כל חיי, מטען ערכי ומוסרי שילווה אותי לעד. תודה שגידלתם אותי ואפשרתם לי להגיע לאן שהגעתי ולהיות כפי שאני. פשוט ככה.

הלוואי שלמדתי מכם להיות הורה טוב עבור ילדי כפי שאתם הייתם עבורי.
ונמצאים איתי אלון, החצי השני של חיי כבר עוד מעט ח”י שנים – העוגן שלי, החכם והטוב, וילדינו אלה ודוד האהובים.

הכנסת הזאת, בראשות היושב ראש הזה, לא תפגע בהם ובאף ילד ואף משפחה – נ-ק-ו-ד-ה.

ואם יש נער או נערה שמסתכלים היום על ההשבעה כאן, דעו שלא משנה מי אתם או מאיפה אתם בכוחכם להגיע לאן שתרצו.

אסיים בתפילה: שִׂים שָׁלוֹם טוֹבָה וּבְרָכָה, חַיִּים חֵן וָחֶסֶד וְרַחֲמִים, עָלֵינוּ וְעַל־כָּל־יִשְׂרָאֵל עַמֶּךָ. וּבָרְכֵנוּ אָבִינוּ, כֻּלָּנוּ כְאֶחָד”


מקווים שתלחם למען זכויות הקהילה

הבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות שלח היום מכתב לח״כ אמיר אוחנה לרגל מינויו ליו״ר הכנסת. במכתב בירכו בבית הפתוח בירושלים על על מינויו של חבר הכנסת אמיר אוחנה לתפקיד יו”ר הכנסת והעבירו מסר של תקווה וציפייה מאוחנה למנוע חקיקה אנטי להט”בית וגזענית.

“אנו מקווים ומצפים שמתוקף תפקידך תילחם למען זכויות הקהילה הגאה”, נכתב במכתב, “תבלום הצעות קיצוניות מלהגיע לסדר יומה של הכנסת. אנחנו מבקשים לברך אותך על ניפוץ תקרת זכוכית נוספת ובחירתך לתפקיד יו”ר הכנסת, סמל השלטון הלהט”בי הראשון בישראל. הקהילה הגאה בישראל עברה תהליך ארוך ומשמעותי עד לנקודה בה יוכל להט”ב מוצהר לכהן בתפקיד כה משמעותי ומרכזי בשלטון, ואנחנו שמחות להיות במעמד בו ראש הרשות המחוקקת יהיה אחד מחברי הקהילה הגאה”.

רוצה לקרוא עוד?

תגובות

תגובה אחת

  1. יוליש טיטוש הגב

    ראשית ברכות לאחינו אמיר לבית אוחנה ,אח לכולנו בקהילה כה לחי( אך הערה יש הרגשה כי עו”ד אוחנה מונה להשקיט לכאורה את הקהילה מבחינת כוונות ואו הצהרות של הממשלה הנוכחית לגבי הקהילה ולמעש,ה ע”י מינוי ח”כ אוחנה לתפקיד ,זה ולמרות הנאום המרגש שהעביר רטט של רגש מצד אחד ,ומצד שני גאווה הממשלה והנהגתה למעשה במינוי זה “השתמשו בחברנו ואחינו אוחנה כעלה תאנה מבחינה מטאפורית ,כלפי הציבור להראות הנה אנו לא עושים מהלכים נגד הקהילה, אלא בעדה אך אם כל זאת עדיין המינוי ראוי ,וכבוד גדול לעדה המרוקאית, ולקהילה שחבר מהקהילה הכוונה לעו”ד ח”כ אוחנה מונה ליור הכנסת אוחנה אדם ראוי ומקצועי ונאחל לו ברכת כה לחי וברכת ברכה והצלחה בתפקיד נשגב זה של יו”ר הכנסת ברוך יהיה

השארת תגובה

אתר WDG לא יפרסם תגובות המפרות את תנאי השימוש של האתר, לרבות תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון מבזה או פוגעני.

אתר אחד לכל ההומואים הלסביות הביסקסואלים הטרנס* הקווירים הביסקסואליות הא-מיניים הפאנסקסואליות הפוליאמורים הלהט"ב

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן