fbpx

אמנות ורודה – קורס אקדמי על אמנות קווירית מקומית

ד"ר גלעד פדבה ביקר בלונדון בתערוכת אמנות קווירית בריטית, והחליט שכדאי לחקור וללמד את הנושא בזווית מקומית. התוצאה – קורס אקדמי על אמנות קווירית ישראלית שייפתח בקרוב באקדמית תל אביב יפו | גור רוזן רץ להירשם
דמיאן2009
דמיאן. 2009 | צילום: דניאל צאל. באדיבות האמן

ב”בית הישראלי לאמנות” של המכללה האקדמית תל-אביב יפו, ייפתח ב-25.10 קורס חדש בשם “אמנות ורודה: אמנות, צילום וקולנוע קווירי בישראל”.

כשמו של הקורס כן הוא – הוא ידון באמנות קווירית, קולנוע קווירי וצילום קווירי בישראל תוך השוואה בין העשייה המקומית ותחנות משמעותיות בהתפתחות היצירה הלהט”בית המקורית בעולם.

בין הנושאים שיילמדו בקורס: אבני דרך בתולדות הצילום הקווירי הבינלאומי, דימוי הגבורה והגבריות בצילום הישראלי, ההומו-ארוטיות של אחוות הלוחמים, אנדרוגניות ושבירת גבולות מגדריים, אתניות, עדתיות ומסורתיות קוויריות באמנות, בקולנוע ובצילום הישראליים, ועוד.

את הקורס יעבירו ד”ר גלעד פדבה – חוקר ומרצה בינלאומי שעוסק מזה כשלושה עשורים בחקר והוראת תרבות וקולנוע להט”ביים בישראל ובעולם, והצלמת המוערכת ורדי כהנא – זוכת פרס סוקולוב לצילום, שעבודותיה נמצאות באוסף מוזיאון ישראל ובאוספים חשובים נוספים.

ללא כותרת. 2009 | צילום: דויד עדיקא. באדיבות האמן

“הרעיון לקורס הזה עלה בראשי לפני כמה שנים, כשביקרתי בתערוכה ‘אמנות קווירית בריטית’ בגלריה טייט בלונדון”, מספר פדבה. “התרשמתי מהעושר החזותי, אומץ הלב, הכישרון העצום והכנות הרבה של אמניות ואמנים שיצרו יצירות מרהיבות, ללא מורא וללא משוא פנים, תוך נכונות מלאה לחשוף את תשוקותיהם הכמוסות ביותר ולהציג לראווה המון יופי נשגב תוך מחויבות עמוקה לאמת האמנותית”.

“עידית עמיחי, המנהלת של ‘בית ישראלי לאמנות’, בעצם ‘נתנה לחתול לשמור על השמנת’. היא אפשרה לנו לדבר על הדברים שהכי מעניינים אותנו בדרך חווייתית, צבעונית ומעשירה, תוך התייחסות מגוונת ומרובת היבטים לשדה ההולך וגדל של אמנות ורודה כחול-לבן, אמנות שהיא בלתי מתנצלת, בלתי מתפשרת, שוברת גבולות וסקסית”.

“במהלך הקורס נדון בהתפתחות הדימוי החזותי הצילומי של קהילות הלהט”ב בעיתונות ובתקשורת הישראלית, וננסה להגדיר מהי בכלל ‘אמנות קווירית’ והאם יש לה בית ישראלי”, מסביר פדבה. “נעסוק גם באמניות ואמנים קווירים מובילים בעולם, ואף נציע קריאה חדשה ומפתיעה של העיצוב החזותי והקולנועי של הגוף העברי החדש, והעירום הפוליטי באמנות ההגמונית ובאמנות המחאה האנטי-מלחמתית”.

רשימת האמנים המקומיים שעבודתם תידון בקורס מרשימה למדי, וכוללת שמות כמו יעקב מישורי, עדי נס, תמיר להב רדלמסר, רועי רוזן, ניר הוד, עצמון גנור, גיל יפמן, זאב (“שושקה”) אנגלמאיר, רועי ויקטוריה חפץ, דני זקהיים ועוד. וגם הקוראים דנה אינטרנשיונל ומיקי בוגנים ישמחו לדעת שהקליפים (שלה) והפרסומות (שלו) ייכללו בקורס.

עוד בנושא:  אהבה שווה - תערוכת צילומי זוגות להט"ב ביום חתונתם

ורדי כהנא וד”ר גלעד פדבה | באדיבות המצולמים

“במהלך הקורס אני וורדי נסביר על היחסים המורכבים בין האמנות הקווירית של הצייר משה גרשוני והאמנות ההומואית החושפנית של בנו הצלם אורי גרשוני”, מפרט פדבה. “נעסוק גם בשבירת גבולות בין גבריות ונשיות, קוויריות א-בינארית, אנדרוגיניות וגבריות באמנות של סיצ’י גלעד, חנה סהר, דויד עדיקא, ישראל חמד, דניאל צאל ועוד”.

פדבה מבטיח שיהיה מעניין. “לראשונה בישראל – בית ישראלי לאמנות, שהוא המכון המוביל לחקר אמנות ישראלית באקדמית תל-אביב יפו, נותן במה לקורס שכולו יוקדש לאומנות להט”בית עכשווית בארץ ובעולם. אני מבטיח קורס מרתק במיוחד, לא יהיה אף רגע משעמם”.

הקורס יועבר באמצעות למידה מקוונת בזום, והנרשמים.ות יקבלו גישה למערכת אקדמית מקוונת ובה קישורים למפגשים, הקלטות של ההרצאות וחומרים משלימים. לפרטים ונוספים והרשמה היכנסו לכאן

רוצה לקרוא עוד?

תגובות

השארת תגובה

אתר WDG לא יפרסם תגובות המפרות את תנאי השימוש של האתר, לרבות תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון מבזה או פוגעני.

אתר אחד לכל ההומואים הלסביות הביסקסואלים הטרנס* הקווירים הביסקסואליות הא-מיניים הפאנסקסואליות הפוליאמורים הלהט"ב

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן