fbpx

PrEP באירופה וישראל- תמונת מצב עדכנית

מעגל המדינות המציעות טיפול מונע לHIV הולך ומתרחב. מהו הטיפול המונע? מהם היתרונות והחסרונות בנטילתו ומתי הוא יגיע לישראל?
PREP
Pre-Exposure ProphylaxisNIAIDCC BY 2.0

בסוף אוקטובר התקיים בעיר גלזגו שבסקוטלנד ה-HIV Drug Therapy, כנס דו שנתי בן ארבעה ימים הנחשב לאחד הכנסים הגדולים והמקיפים בעולם בתחום ה-HIV/איידס. במהלך הכנס הוצגה סקירה נרחבת של מצב ה-HIV בעולם, בדגש על התפתחויות משמעותיות ומבט לעתיד בכל הקשור למניעת התפשטות הנגיף ושיפור איכות החיים והטיפול באנשים החיים עם HIV.

אחד מהנושאים שעמדו במרכז הכנס היה נושא ה- PrEP. הנה תקציר של כמה מהממצאים והתובנות שעלו, בנושא זה, מהמחקרים שהוצגו בכנס.

מה זה באמת PrEP ?

PrEP– Pre Exposure Prophylaxis, הוא טיפול מונע הדבקה טרם חשיפה לנגיף. ממצאי ממחקרים בנוגע לטיפול ה-PrEP, מראים כי נטילה מסודרת של התרופה Truvada שפותחה ע”י חברת התרופות “גילאד” (תרופה שהינה חלק מ”קוקטייל” התרופות הניתנות כבר שנים רבות לאנשים החיים עם HIV) ע”י אדם אשר אינו נושא את הנגיף יעילה במניעת הדבקה ב-HIV באחוזים גבוהים מאוד, הנעים בין 86% ל-98%.

PrEP בעולם

בכנס התבשרנו שמדינה נוספת, נורבגיה, הצטרפה למעגל ההולך וגדל של מדינות בהן הטיפול המונע זמין לקהילה. נציג הועד למלחמה באיידס הצרפתי (AIDES) סיפר בכנס על המאבק הארוך שהם ניהלו מול מוסדות השלטון במדינה עד שהטיפול נכנס לסל הבריאות בחינם לאזרחי צרפת.

PrEP אונליין בלונדון

אחד המחקרים החשובים ביותר שהוצגו בכנס הוצג על ידי מרפאת 56 DEAN ST. מלונדון, מרפאה למחלות העוברות במין. מכיוון שטרובדה לא זמינה לאזרחי בריטניה החלו גברים רבים מהקהילה שם להזמין את התרופות דרך אתרי אינטרנט שונים אשר מספקים גרסה גנרית של התרופה ( חומר פעיל זהה אך תרופה שמיוצרת על ידי חברה אחרת מזאת אשר יצרה את התרופה ), תרופות גנריות המיובאות מחו”ל זולות משמעותית מאלו המקוריות ( עלות של כ 70$) לחודש.

מכיוון שלקיחה נכונה ובטוחה של הטיפול המונע מצריכה מעקב רפואי ובדיקות דם, מספקת מרפאת 56 DEAN ST.  מעקב מעין זה למטופליה למרות שקניית התרופות עצמה לא נעשית דרך רופאי המרפאה.

אחת הסכנות הגדולות בקניית תרופות דרך האינטרנט היא חשש לקבלת תרופה מזויפת. לכן החליטו במרפאת 56 DEAN ST.  לבדוק את איכות התרופות שנקנו על ידי המטופלים שלהם. המרפאה בחרה כ 200 מטופלים אשר קונים טרובדה גנרית בעיקר דרך האתר הבריטי I WANT PrEP NOW, אתר אינטרנט המספק הדרכה אמינה לגבי הטיפול וכן מאפשר הזמנה של התרופה באינטרנט (מהלך שנחשב חוקי בבריטניה אך חוקיותו בישראל אינה ברורה). החוקרים דגמו את דמם של המטופלים והתגלה להם שב 100% מהמקרים מדובר בתרופה האמתית ללא זיופים כלשהם. הם סיכמו שהזמנה של התרופה דרך אתר זה נחשבת בטוחה והדגישו את החשיבות של מתן מעקב רפואי מתאים ובטוח גם למי שקונה את הכדורים בצורה כזאת.

עוד בנושא:  "החתונה הזו היא גם התרסה וגם גאווה"

בהקשר הליווי הרפואי הוצג נתון חשוב נוסף: כשליש מהאנשים אשר מזמינים את התרופות באינטרנט לא מספרים על כך לרופאים המטפלים שלהם ולא עושים מעקבים רפואיים חשובים על מנת למנוע את נזקי התרופה והיווצרות של זנים עמידים של נגיף ה HIV.

גם את חשיבות הקונדום לא שכחו בכנס, מחקר אחר הראה שהשילוב של ניסיון מקסימלי בהקפדה על קונדום עם לקיחה מסודרת של PrEP מובילה למניעה הטובה ביותר מפני הדבקות ב HIV אך גם במחלות אחרות העוברות במין ובעיקר הפטיטיס C שהינה מחלה כרונית קשה של הכבד ושכיחותה הולכת ועולה בשנים האחרונות בעיקר בקרב גברים שמקיימים יחסי מין עם גברים, אשר לוקחים PrEP.

PrEP בישראל?

מכיוון שהטיפול לא זמין בישראל בעלויות סבירות, ומכיוון שגם כאן רבים כבר רוכשים את התרופות בצורה כזאת או אחרת דרך אתרים או ביבוא אישי, חשוב לנו להדגיש שלקיחה אחראית של הטיפול אשר באמת תגן מפני הדבקות בHIV, תמנע תופעות לואי מסוכנות והיווצרות של זנים עמידים של נגיף ה HIV, חייבת להיעשות בליווי רפואי ובבדיקות מעבדה.

לא צריך לחשוש או להתבייש מצוותים רפואיים: אתרו רופא או רופאה אשר מבינים בתחום ומוכנים לעזור לכם, וללוות אתכם בזמן השימוש בתרופה. הרופא מחויב לשיקולים רפואיים בלבד – הוא לא משפטן, ולא יכריע (כמו שכותבי שורות אלה אינם מכריעים במסגרת כתבה זו) בסוגיית חוקיות הרכישה האישית דרך האינטרנט. מה שצריך לעניין רופא הוא שאלת הליווי הרפואי הנדרש בנסיבות אלה, של אדם שנוטל טיפול PrEP על ידי רכישת הכדורים אונליין.

ישראל הוצגה בכנס כאחת המדינות בהן ישנה התקדמות בנוגע להסדרת השימוש בתרופה ושמחקר התכנות של התרופה יתחיל כבר ב2017.  אך בפועל ישנם סימני שאלה רבים בנוגע למועד והאופן שבו הטיפול יהיה זמין.

המודל הצרפתי להטמעת השימוש בטיפול, הראה כי הנגשת הטיפול ע”י המדינה התאפשרה בעיקר בזכות מאבקים ולחצים מצד הקהילה הגאה בצרפת. גם בישראל נעשים מאמצים רבים להנגשת הטיפול לאוכלוסיות בסיכון גבוה להדבקה והשאיפה היא שהירתמות הקהילה, ארגוני המגזר השלישי, והגורמים המקצועיים והרפואיים העוסקים במניעת התפשטות הנגיף יובילו להנגשת הטיפול ע”י משרד הבריאות באופן שיביא להפחתה משמעותית בשיעור ההדבקות ב- HIV.

מאחר ובארץ כבר נמצאת בשימוש בנשאי HIV חלופה גנרית ל-Truvada   בשם EMTRIVIR-TEVA, המיוצרת על ידי חברת התרופות “טבע”, יתכן כי עלויות הטיפול יפחתו באופן משמעותי, דבר אשר יסיר את המכשול הכלכלי ויקדם את השימוש בתרופה גם לצורך מניעת הדבקות.


הכותבים: ד”ר גל וגנר- קולסקו, מומחה ברפואת המשפחה, מרפאת גן מאיר והחברה הישראלית לבריאות להט”ב בהסתדרות הרפואית | עידן ברק, ראש מערך ההסברה, הוועד למלחמה באיידס


[interaction id=”583dcc4dc00d50ed1808e1d6″]

רוצה לקרוא עוד?

תגובות

השארת תגובה

אתר WDG לא יפרסם תגובות המפרות את תנאי השימוש של האתר, לרבות תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון מבזה או פוגעני.

אתר אחד לכל ההומואים הלסביות הביסקסואלים הטרנס* הקווירים הביסקסואליות הא-מיניים הפאנסקסואליות הפוליאמורים הלהט"ב

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן