fbpx

ילד יקר שלי

אלכס וחיים, ששכלו את בנם הבכור בסיום הליך פונדקאות מסובך בתאילנד, זכו להזדמנות שנייה בזכות ארגון men having babies ועמותת אבות גאים ויטוסו לבצע את ההליך בארה"ב, עם עזרה של הרבה אנשים טובים, אך גם הפעם ללא שום סיוע מהמדינה
IMG-20160307-WA0000

סירובה המתמשך של ממשלת ישראל לתקן את האפליה הקיימת בחוק הפונדקאות, שולח זוגות גברים רבים לבצע את ההליך בחו”ל ויוצר מצב אבסורדי בו דווקא המדינה המשקיעה את מירב המשאבים לעידוד הילודה, היא זו המונעת מאחוז נכבד מהאוכלוסייה להביא ילד לעולם.

רבים נוטים לחשוב שההבדל בין ביצוע ההליך בארץ לבין ביצועו בחו”ל מסתכם בעלותו הכלכלית, אבל לעיתים מדובר בהבדל של חיים ומוות.

כך היה במקרה של חיים ואלכס מפתח תקווה, שלאחר 11 שנה יחד החליטו להביא ילד לעולם באמצעות הליך פונדקאות. אלכס וחיים פנו לסוכנות פונדקאות ישראלית והחלו בהליך פונדקאות חו”ל. בחודש ספטמבר 2014 טסו חיים ואלכס לתאילנד על מנת להביא לארץ את בנם הבכור, דוריאן דוד, שנולד שם לאם פונדקאית.

דוריאן דוד, שנולד שבוע לפני הזמן המתוכנן, נולד במצב טוב והועבר לחדר הילודים. הוריו אלכס וחיים שצפו בלידה, עזבו את בית החולים בעצת הצוות הרפואי על מנת לנוח ולהירגע מהטיסה, וכשחזרו לבית החולים נתקלו במציאות שונה לחלוטין מזו שעזבו כמה שעות קודם.

“הוא שכב בתוך אינקובטור ענק, מחובר לכל מיני צינורות ומונשם”, סיפרו אלכס וחיים, “דבר נוסף ששמנו לב היה שהרגל שלו שבורה ומעוקמת פנימה. מהר מאד התברר לנו שזה לא הכל, וכי בנוסף הרופאים גילו שהריאות שלו לא מספיק מפותחות וכי עליהם לחבר אותו למכונת הנשמה”.

המצב הפך לחמור יותר ביום למחרת, לאחר שגילו שמכונת ההנשמה אליו חיברו את בנם, יצרה אצלו חור בריאות, וכי עליהם להעבירו לבית חולים אחר על מנת לטפל בו, תוך שהם מודעים לעובדה שהעברתו במצב כזה מסכנת את חייו. לאחר ניתוח לייצוב מצבו, הועבר דוריאן דוד באמבולנס מיוחד לבית חולים בבנגקוק, שם נקבע מותו.

גם לאחר מותו של בנם, המשיכו חיים ואלכס להתקל בקשיים שונים שמנעו מהם להביא את גופתו לקבורה בארץ. בסופו של דבר נאלצו בני הזוג לשרוף את גופתו ולהביא איתם את אפרו הביתה לישראל.

כל האופציות נסגרו בפנינו

הטראומה הנוראית שעברו חיים ואלכס, שאיבדו תינוק במדינה זרה, תוך שהם רואים אותו גווע לנגד עיניהם, השפיעה רבות על חייהם. מצבם הנפשי הקשה עליהם להפעיל את העסק המשותף לאיפור וקוסמטיקה, מה שגרם להם לקשיים כלכליים, שהתווספו לחובות אליהם נקלעו לאחר שנאלצו לשלם סכומי כסף עצומים על הטיפולים הנוספים בבנם עד שנפטר.

במשך כל החודשים שעברו מאז, לא איבדו חיים ואלכס תקווה. הם ידעו שהם רוצים להיות הורים ושאין דבר שימנע זאת מהם, גם לא טרגדיה נוראית כמו זו שפקדה אותם. העבודה בעסק המשותף, והחום והאהבה שקיבלו מהחברים, המשפחה וגם מהלקוחות שהפכו לחברים, סייעה להם לעבור את התקופה הקשה.

אך למרות הרצון והנחישות, התקשו אלכס וחיים למצוא את המשאבים הנפשיים והפיננסים לעבור את התהליך בשנית.

“אחרי שחזרנו לארץ נפגשנו עם הבעלים של סוכנות הפונדקאות שניסה לעזור והציע לנו כל מיני דרכים לחזור על התהליך”, סיפר חיים, “הבעיה הראשונה הייתה שמבחינה כלכלית לא יכולנו לעמוד בזה שוב, וגם מבחינה נפשית לא יכולנו להביא את עצמנו לבצע שוב את אותו תהליך במדינות אליהן הם הפנו אותנו כמו נפאל וגאורגיה”.

חיים ואלכס הרגישו כיצד כל האופציות נסגרו בפניהם – נפאל לא הייתה אופציה לאחר מה שעברו בתאילנד, ואילו ארה”ב לא יכלו להרשות לעצמם.

נציגי סוכנות הפונדקאות הסבירו לזוג כי הם לא יכולים להציע להם שום דבר, והציעו להם לפנות לארגון Men Having Babies, המפעיל תכנית סיוע בישראל. בני הזוג פנו אל תכנית הסיוע, ולאחר בדיקה שנמשכה מספר שלבים, נמצאו מתאימים לקבל את הסיוע הכספי.

“אלכס וחיים קיבלו מאיתנו סיוע כלכלי נרחב למימוש תכנית פונדקאות בארה”ב”, מסביר מיקי אוזן דפס, האחראי על תכנית הסיוע של MHB בארץ מטעם עמותת אבות גאים, “במסגרתו הם ייהנו ממגוון שירותים בחינם וכן ממענק כספי שמוריד את העלויות בצורה מאד משמעותית. לאחר המקרה הקשה שלהם, אלכס וחיים נותרו ללא אופציות. נפאל אינה אופציה מבחינתם לאחר מה שעברו במזרח, וארה”ב אינה אופציה מבחינתם בגלל העלויות. אנחנו שמחים שיכולנו לסייע לזוג ולאפשר להם לקיים את התהליך פעם נוספת, בתקווה שהפעם יזכו סוף סוף להקים משפחה”.

עוד בנושא:  "החתונה הזו היא גם התרסה וגם גאווה"

מעניקים הנחות והטבות לעשרות זוגות בכל שנה

את הסיוע מעניק הארגון האמריקאי Men Having Babies, המפעיל את תכנית הסיוע שלו גם בישראל באמצעות עמותת “אבות גאים”. תכנית הסיוע מציעה ליחידים וזוגות ישראלים עזרה פיננסית בתהליך הפונדקאות, ומספקת להורים פוטנציאליים (זוגות או יחידים) שנמצאים זכאים, סיוע באמצעות מענקים וגישה להנחות ושירותים בחינם.

תכנית הסיוע מורכבת משני שלבים: השלב הראשון מעניק להורים פוטנציאלים אשר יעמדו בקריטריונים הנחות משמעותיות אל מול נותני שירותים בארץ ובארה”ב, הכוללות מרפאות פוריות, סוכנויות פונדקאות, סוכנויות תרומת ביצים, שירותי עריכת דין ועוד.

“בשלב הראשון כל אחד יכול לפנות באמצעות מילוי טופס בקשה באתר MHB, ולקבל תעודת זכאות להנחות אצל הספקים השונים”, מסביר מיקי, “השלב הזה מתקיים לאורך כל השנה, וכדי ליהנות ממנו יש לעמוד בקריטריונים מסוימים. מאז תחילת התכנית ב-2013 כ-70 זוגות ויחידים קיבלו את ההנחות של השלב הראשון, ביניהן גם נשים טרנסיות”.

השלב השני מתקיים פעם בשנה, אליו מוזמנים כל אלו שעברו את השלב הראשון ועומדים בקריטריונים של השלב השני. מתקיים תהליך סינון הנוגע בעיקר להיבט הפיננסי של המועמדים ולמצבם הכלכלי, ובסיומו בוחרת ועדה את המתאימים שזוכים לקבל סיוע המורכב משירותים בחינם (בניגוד להנחות של השלב הראשון) וכן מעזרה כספית.

את המימון לסיוע משיג הארגון על ידי קיום כנסי פונדקאות כמו זה שיערך השבוע במלון דן פנורמה בת”א, בו יתארחו חיים ואלכס כאורחים של ארגון Men Having Babies.

“הכנסים שנערכים כל שנה הם אלו שמאפשרים לנו לעשות את זה”, מסביר מיקי, “על מנת לגייס את כספי התרומות, הארגון מקיים כנסים בנושא פונדקאות ברחבי העולם, ודמי ההשתתפות שמשלמים נותני השרות מופנים לתכנית הסיוע. על מנת לכלול את הישראלים בתכנית הסיוע, היה צריך הארגון לקיים כנסים דומים גם בישראל. תודות לשיתוף הפעולה עם עמותת אבות גאים אנו מארגנים כנסים בישראל זו השנה השלישית, מה שמאפשר לנו לגייס כספים לתכנית”.

אלכס וחיים התאימו לכל הקריטריונים ונבחרו על ידי הועדה לקבל את הסיוע הכספי המוענק בשלב השני של התכנית.

“אחרי שנה הגיעה התשובה הסופית – שאנחנו בין הזוגות שנמצאים בראש הרשימה והם ממש רוצים לעזור לנו”, מספר חיים, “זה היה מאד מרגש ומחזק. לאורך כל התהליך הרגשנו שהם באמת רוצים לעזור וזה נתן לנו הרבה תקווה בשנה וחצי האחרונות ואנחנו מקווים שזה יתממש”.

“את הכסף שאספנו במשך עשור על מנת לבצע את תהליך הפונדקאות בחו”ל בפעם הראשונה, לעולם לא היינו מצליחים לגייס שוב”, מוסיף אלכס, “וללא הסיוע של MHB ועמותת אבות גאים לא היינו יכולים לעשות זאת שוב. אנחנו מעריכים את הפעילות שלהם שיוצרת חיים במקום שבו שמים לנו רגליים כל הזמן”.

למרות הסיוע אותו מקבלים חיים ואלכס מהארגון, הם עדיין נאבקים לגייס את שאר הכסף הדרוש לתהליך, לאחר שכיסו את החובות שהצטברו מהתהליך שכשל. העובדה שלהביא ילד לעולם בתור זוג הומואים בישראל 2016 היא פריבילגיה של עשירים, מאלצת אותם לפנות ולבקש את עזרת הציבור.

“תעזרו לנו להגשים חלום גדול ולסיים בהפי אנד”, הם מבקשים, “אנחנו חוסכים שקל לשקל לטובת הולדת ילדנו הבכור, כל עזרה וסיוע, כספית או שוות ערך, רק תקרב אותנו לממש את החלום שלנו – ילד בריא, יהודי וישראלי”.

לסיוע ניתן לפנות לזוג במייל: abada25@gmail.com

רוצה לקרוא עוד?

תגובות

השארת תגובה

אתר WDG לא יפרסם תגובות המפרות את תנאי השימוש של האתר, לרבות תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון מבזה או פוגעני.

אתר אחד לכל ההומואים הלסביות הביסקסואלים הטרנס* הקווירים הביסקסואליות הא-מיניים הפאנסקסואליות הפוליאמורים הלהט"ב

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן