fbpx

בצל הקורונה – יו”ר חדשה לבית הפתוח בירושלים

על רקע משבר הקורונה ומעבר הבית הפתוח לטיפול בהשלכות המשבר על האוכלוסיה הלהט"בית בעיר, הודיע הארגון על בחירתה של נעם יבין לתפקיד יו"ר משותפת של הבית הפתוח לצד היו"ר המכהן, ערן גלובוס
ביתפתוחיורמשותף
צילום: נעם יבין – ניסן בקיש | ערן גלובוס – ננסי אדלר

בבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות הכריזו היום, א’ 12/04/2020, כי חברת הועד המנהל, נעם יבין, נבחרה לתפקיד יו”ר משותפת של הבית הפתוח. יבין נכנסה לתפקיד מיידית לצד היו”ר המכהן, ערן גלובוס.

יבין, 33, אשת חינוך בלתי פורמאלי במקצועה, כיום עובדת כעוזרת לראש המחלקה למפעלים ציוניים בהסתדרות הציונית העולמית. לירושלים הגיעה בשנת 2014. היא בוגרת תואר ראשון במדע המדינה וסוציולוגיה אנתרופולגיה מאוניברסיטת בר אילן ותואר שני בניהול מלכ”רים וארגונים בחברה האזרחית, האוניברסיטה העברית בירושלים.

יבין מכהנת כחברת ועד מנהל מאז בחירתה בידי חברי העמותה לתפקיד בפברואר 2019. קודם לכך התנדבה במשך כארבע שנים כרכזת בתחום בני נוער וצעירים בבית, אליו הצטרפה בימים שלאחר רצח שירה בנקי ז”ל במצעד הגאווה והסובלנות 2015.

עוד בנושא:  "החתונה הזו היא גם התרסה וגם גאווה"

כהונת שני יו”רים משותפים, לראשונה בתולדות הבית

השנה האחרונה הייתה שנה של התחדשות בבית הפתוח, שבה התחלפו כל חברי ההנהלה לבד מגלובוס הוותיק ושבה נכנס הצטרף אל העמותה מנכ”ל חדש-ישן, אלון שחר, שמילא בעבר תפקידים שונים בצוות הבית, בהם רכז הקהילה הגאה הירושלמית. עתה, כאמור, מתווסף שינוי חדש – כהונת שני יו”רים משותפים, לראשונה בתולדות הבית. בהנהלת הבית מצויינים כי עם סיום התפקיד של גלובוס, הצפוי בחודשים הקרובים, ההנהלה שואפת למנות יו”רית נוספת משורות הארגון ולהמשיך במתכונת ההנהגה המשותפת בהובלת יבין.

מערן גלובוס, יו”ר-שותף נמסר: “נעם היא מנהיגה אמיתית, שהוכיחה ב-4 השנים האחרונות שהקהילה הגאה, ובפרט החלשים ביותר בה – נמצאים בראש סדר העדיפויות שלה. הייתה לי זכות לעבוד יחד איתה בשנה האחרונה בועד המנהל ולכן אני שמח מאוד על בחירתה ליו”רית שותפה. אין לי ספק שהיא האישה הנכונה בזמן הנכון, שתצעיד את הבית הפתוח קדימה. בהצלחה!”

מנעם יבין, יו”ר-שותפה נמסר: “אני נרגשת מאוד ולכבוד הוא להיכנס לנעלי יו”ר שותפה בבית הפתוח בירושלים. הבית הפתוח הפך להיות הבית השני שלי בירושלים, קהילה ענקית שנוספה לחיי ומשימה חברתית בעלת חשיבות עליונה בישראל. אני שמחה לעבוד לצד ערן גלובוס, אלון שחר, הועד המנהל וצוות הבית הפתוח על חיזוק היסודות העמוקים של הבית הפתוח בירושלים כארגון גאה מוביל בארץ, ובית למתנדבות, חברות קהילה ומשתמשי שירות”.

חשש עמוק מהשלכות משבר הקורונה על להט”ב בירושלים

המינוי והמעבר להנהגה משותפת, לראשונה בתולדות הבית הפתוח, תוכננו זמן רב מראש, אך לאור מגפת הקורונה מדובר בחיזוק משמעותי בתקופה מורכבת ומאתגרת. בבית הפתוח חשש עמוק מהשלכות המשבר על להט”ב בירושלים. גורמים בהנהלת הבית מציינים כי נתונים שפורסמו בדצמבר 2019 (בידי מכון מאיירס-גוינט-ברודקייל) מראים שאחד מכל עשרה קשישים להט”בים נמנע מקבלת שירותי בריאות ורווחה הכרחיים מתוך חשש להיחשף כלהט”ב, וכי 60% מהלהט”בים המבוגרים חיים בגפם, קרוב לפי שניים מאשר כלל האוכלוסייה בגילאים אלה. הנחיות הבידוד מציבות קשישים בודדים אלה בסיכון מוגבר לניתוק מוחלט מהמענים שמספקת העמותה בשגרה.

בבית הפתוח מציינים גם כי הקורונה אינה מוגבלת לגיל השלישי והרביעי וכי השלכותיה הרסניות גם עבור בני נוער ללא עורף משפחתי תומך, אנשים טרנסג’נדרים הנמצאות בקושי תעסוקתי גם בימי שגרה במשק וציבורים נוספים ו”בלתי נראים” מהקהילה. בבית הפתוח הוקם צוות מייעץ המורכב מאנשי טיפול ורפואה המסייע בהתמודדות ובמידע העדכני הקיים לגבי הנגיף.

על אף שהבית הפתוח הוא הגוף היחיד המספק שירותים יחודיים לציבור הלהט”בי בבירה, המוערך בכ-10% מתושבי העיר, הוא אינו מקבל סיוע מהממשלה או מהעירייה נוכח המגפה, ונאלץ להתמודד לבדו עם עלייה בביקוש לשירותים, ובפרט לשירותי בריאות הנפש והקהילה.

אלון שחר, מנכ”ל הבית הפתוח, מסר כי “אנו בקשר עם כל הגורמים הרלוונטים וכך נמשיך. לאור ההנחיות, לא מתקיימות התקהלויות בבית הפתוח, אך המענים ממשיכים ואף מתגברים. טיפולים בקליניקה הפסיכו-סוציאלית, פעילויות נוער וצעירים, גיל שלישי וקהילה פועלות באופן מקוון, מרכז הבידוק ל-HIV/Aids עובד במתכונת מיוחדת המותאמת להנחיות משרד הבריאות, תוכן רלוונטי ועדכני מועלה כל העת לעמודי הבית ברשתות החברתיות ואנחנו מזמינים את כולן לפנות אלינו בימים אלה, שלא קלים לאיש מאיתנו, עם כל צורך שמתעורר – בטלפון/וואטסאפ 02-6250502 ובמייל info@joh.org.il. בימים אלה נבחנת חוסנה של קהילה”.

רוצה לקרוא עוד?

תגובות

תגובה אחת

  1. קהילה הגב

    מעולה!

השארת תגובה

אתר WDG לא יפרסם תגובות המפרות את תנאי השימוש של האתר, לרבות תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון מבזה או פוגעני.

אתר אחד לכל ההומואים הלסביות הביסקסואלים הטרנס* הקווירים הביסקסואליות הא-מיניים הפאנסקסואליות הפוליאמורים הלהט"ב

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן