fbpx

2C-B: כשאמפתיה ופסיכדליה מתחברים

2C-B המכונה בפני בליינים טוסי חדר ב-3 השנים האחרונות לסצנה כסם מסיבות. ד"ר רועי צוקר סוקר את גלגוליו של הסם ומסביר כל מה צריך לדעת, ממה להזהר, ומה הקשר לדוסה?
סמי מסיבות

אז נתחיל בספוילר – אין שום קשר בין 2cb (טוסי) לדוסה!

אמנם אנו הישראלים חושבים שגילינו את אמריקה, אבל שוכחים שאמריקה גילתה את אמריקה הרבה לפנינו, וכך גם 2C-B המכונה בפני בליינים טוסי וחדר יותר ויותר ב-3 השנים האחרונות לסצנה כסם מסיבות. הסם התגלה כבר ב 1974 על ידי אלכסנדר שולגין, כימאי אמריקאי שגם המציא את ה-MDMA וכבר אז הבחין בתכונות המיוחדות של 2C-B המשלבות תכונות של אמפתיה ורגש עם פסיכדליה. הסם מגיע בצורת אבקה לבנה או בצורה של קפסולה ונכנס לפקודת הסמים בארה”ב באמצע שנות ה-90, עד אז היה סם שהשתמשו בו לטיפולים שונים.

אמנם בארץ הסם בטעות מכונה אצל רבים “דוסה” אך רבות הפעמים בהן כינוי זה הוא בכלל שילוב של חומרים אחרים המגיעים בצורת אבקה ורודה לרוב MDMA, קוקאין וקטמין ולא ניתן למצוא בהם את ה 2C-B המקורי בכלל.

במינונים נמוכים הסם הוא בעל אפקט דומה יותר ל MDMA (יוצר אפקט של אמפטיה, חיבה וכו’) וככל שהמינונים עולים גם האפקט שלו יותר הזייתי ודומה לסמים כמו אסיד/LSD. לרוב המשתמשים ב 2C-B במינונים ממוצעים של 20-30 מ”ג חווים אופוריה, הזיות ראייה וחשק מיני מוגבר. רבים מהמשתמשים חווים צחוק וחיוך באופן חריג, רגישות למוזיקה והנאה מוגברת מתכונות הסם בסביבה של מוזיקה. במינונים גבוהים יש תיאור של ראית דמויות מצוירות הן בסגירה והן בפתיחה של העיניים.

לרוב בבליעה או הסנפה הסם משפיע תוך 45-60 דקות וההשפעה נמשכת כ-4 שעות בממוצע. הסם עובד על מנגנון של סרוטונין ברובו ויש מחקרים שמראים שיתכן ויש לסם מעט אפקט של עליה ברמות דופמין.

תופעות הלואי של השימוש בסם כוללות כיווצי שרירים, רעד בכל הגוף, הפרעות במערכת העיכול (כאבי בטן,בחילה,שלשולים), במינונים של מעל 30 מ”ג רבים חווים הזיות מפחידות, דופק מהיר, ל”ד וחום יתר של הגוף (היפרתרמיה) שבמצבי קיצון יכולה לסכן חיים.

אז מה זה לעזאזל דוסה?

אחרי שקצת ביררתי בחודשים האחרונים יש לי תשובה ברורה, לאף אחד אין מושג! קצת כמו במסעדת דגים עם DAILY CACTCH כנראה שגם פה מדובר במה שהיה זמין באותה עת ליצרנים אך הבסיס הוא שילוב של חומרים פסיכדלים/דסוציאטיבים כמו קטמין ונגזרות של מסקלין (גם 2C-B כזה) ביחד עם חומרים עם אופי אמפטמיני ויוצר אמפטיה כמו קוקאין וMDMA – לא משנה מה יש שם לכולם מוסיפים צבע ורוד שהוא הסמל המסחרי של דוסה. כל המשפטים האחרונים שנכתבו כאן מחזקים את זה שהסם הזה עלול להיות קטלני רק משום שאין מושג מה יש בו ולכן כנראה הדבר החשוב ביותר אם החלטתם להשתמש בניגוד להמלצות והחוק זה בעיקר לבדוק שמישהו עשה את זה לפניכם ואתם לא שפן הנסיונות של “הסדרה” החדשה.

ערבובים בעיתיים של 2C-B:

לעומת דוסה, אם אכן שמתם את ידכם על 2C-B אמיתי, מדובר בסם שפרופיל הערבובים ותופעות הלוואי שלו סה”כ פחות בעייתי בהשוואה לסמים אחרים למרות שרב הנסתר על הגלוי. לעומת דוסה אין תעוד של מוות שקרה בצורה ברורה וחד משמעית מ 2C-B אך בהחלט שגם הוא במינונים גבוהים יכול להוביל למקרים מסכני חיים.

– יש להזהר בשילוב עם קנאביס – ישנם דיווחים על השפעה מחוזקת לקנאביס ולעיתים שלילית סביב השימוש עם סמים הזיתיים בדגש על 2C-B.

– השילוב עם קוקאין אשר לעיתים מגביר את יכולת הריכוז בשילוב עם המאפיינים האדרנרנרגיים של הסם (עלית ל”ד, דופק מהיר, חרדה) יכול לגרום ל”לופ” לא טוב של מחשבות לא נעימות עד לכדי החמרה בהתקפי חרדה.

– חשוב לזכור כי בארץ 2C-B אמנם זוכה לשם טוסי או דוסה, אך לפעמים הקשר בין המרכיבים של טוסי/דוסה ל2C-B מקרי בהחלט ולכן כל הנכתב כאן יכול להיות לא רלוונטי כלל. בבדיקות שנערכו מצאו כי מה שאנשים קוראים לו טוסי או דוסה מכיל חומרים כמו MDMA, קוקאין ונגזרות של קטמין אשר אף אחד מהם לא דומה כימית ל 2C-B אם כי האפקט הכללי יכול להיות דומה ומעט מועצם יותר.

לסיכום, תזכרו שהדרך הטובה ביותר היא להמנע מהשימוש בסמים אלה שגם נמצאים בפקודת הסמים הלא חוקיים וגם מסוכנים עד לכדי מסכני חיים, אבל אם כבר החלטתם לעשות תדעו מה מותר ומה אסור כדי לא לסיים בבית החולים או גרוע מכך.

 

רוצה לקרוא עוד?

תגובות

השארת תגובה

אתר WDG לא יפרסם תגובות המפרות את תנאי השימוש של האתר, לרבות תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון מבזה או פוגעני.

אתר אחד לכל ההומואים הלסביות הביסקסואלים הטרנס* הקווירים הביסקסואליות הא-מיניים הפאנסקסואליות הפוליאמורים הלהט"ב

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן