הכל על HIV ואיידס | كل ما يتعلق بڤيروس الـHIV والايدز

Diagnostician,Holding,In,Hand,A,Positive,Hiv,Test.

נכון לסוף שנת 2019, רשומים בישראל 7,970 אנשים שחיים עם HIV/איידס. לפי שיטות הערכה של המרכז האירופאי לבקרת מחלות, מספר האנשים החיים עם HIV בישראל הוא גבוה יותר ועומד על 9,294 גברים ונשים*.
אם מעולם לא שמעתם על HIV או איידס, או שאולי שמעתם אך לא הבנתם בדיוק מה הקשר בין שני המונחים ואיך כל זה קשור אליכם, בכתבה הזו נסביר לכם על וירוס ה-HIV ועל מחלת האיידס, כיצד נדבקים בוירוס וכיצד ניתן להתגונן מפניו.

حتى نهاية عام 2019، كان هناك 7,970 شخصًا مسجلين في إسرائيل كمصابين بڤيروس الـ HIV/الإيدز. وفقًا لوسائل التقييم للمركز الأوروبي لمراقبة الأمراض، فإن عدد الأشخاص الذين يتعايشون مع ڤيروس الـHIV في إسرائيل هو أعلى ويصل إلى 9,294 من الرجال والنساء*.
إذا لم تكن قد سمعت من قبل عن ڤيروس الـ HIV أو الإيدز، أو ربما سمعت ولكنك لم تفهم بالضبط ما هي العلاقة بين كلا المصطلحين وما علاقتهم بك، فسوف نشرح في هذه المقالة عن ڤيروس الـHIV وعن مرض الإيدز، كيفية الإصابة بالڤيروس وكيفية الحماية منه.

מה הקשר בין HIV לבין איידס?
HIV הוא שמו של הוירוס הגורם למחלת האיידס. שמו של הוירוס מגיע מראשי התיבות באנגלית של המילים "נגיף הכשל החיסוני האנושי" (Human Immunodeficiency Virus). משם הוירוס ניתן להבין שהוא גורם לכשל במערכת החיסונית, ואכן, הוירוס מחליש ומדכא את המערכת החיסונית עד לשלב בו המערכת החיסונית קורסת. במצב זה של קריסת המערכת החיסונית האדם הופך לחולה במחלת האיידס, ועלול לסבול ממחלות קשות, כדוגמת זיהומים מזדמנים שבמצב רגיל הגוף יכול להילחם בהם או אפילו סרטן, שללא טיפול מתאים עלול לגרום למוות.

ما هي العلاقة بين ڤيروس الـ HIV والإيدز؟
HIVهو اسم الڤيروس المسبب لمرض الإيدز. اسم الڤيروس هو مختصر باللغة الانجليزية للمصطلح "ڤيروس فشل المناعة البشري" Human Immunodeficiency Virus)). من الإسم يمكن أن يستدل أن هذا الڤيروس يسبب فشلًا في جهاز المناعة، وبالفعل، الڤيروس يضعف ويثبّط جهاز المناعة إلى أن يصل مرحلة فيها ينهار جهاز المناعة. في هذه المرحلة من انهيار جهاز المناعة يتحول الشخص إلى مريض بمرض الإيدز، ومن الممكن أن يعاني من أمراض خطيرة، مثل تلوّثات عارضة التي بإمكان الجسم بالوضع الطبيعي محاربتها أو حتى السرطان، الذي قد يؤدي إلى الوفاة إذا لم يتم تلقي علاجاً.

איך נדבקים ב-HIV?
וירוס ה-HIV אינו עובר באוויר או במגע. ההדבקה נעשית באמצעות מגע עם אחד מנוזלי הגוף המכילים את הוירוס: דם, נוזל זרע, נוזל נרתיקי, חלב אם, אשר באים במגע עם רקמות ריריות סופגות או נכנסים ישירות למחזור הדם.
וירוס ה-HIV אינו מבדיל בין נשים וגברים, כאשר ישנן שלושה דרכים עיקריות להדבקה ב-HIV:
קיום יחסי מין לא מוגנים – וירוס ה HIV עלול להיות מועבר בקיום יחסי מין וגינאליים או אנאליים לא מוגנים.מוצרי דם – בקבלת מנות דם או עירוי דם המכילים את הוירוס עלולה להתבצע הדבקה. כיום בישראל, כל מנות הדם נבדקות בבדיקת HIV כך שהסיכוי שתתקבל מנת דם המכילה את הווירוס אינו קיים. יחד עם זאת, ישנם עדיין אנשים שנדבקים באמצעות דם דרך מחטים משותפים בזמן שימוש בסמים.
מהאם לילוד – הדבקה מהאם ליילוד יכולה להתרחש בזמן הלידה או ההנקה.

كيفية الإصابة بعدوى ڤيروس الـHIV ؟
ڤيروس نقص المناعة البشرية لا ينتقل عن طريق الهواء أو من خلال اللمس. تحدث العدوى من خلال ملامسة أحد سوائل الجسم التي تحتوي على الڤيروس: الدم، السائل المنوي، السائل المهبلي وحليب الأم، والتي تتلامس مع الأنسجة المخاطية الماصة أو تدخل مجرى الدم مباشرة.
لا يفرّق ڤيروس الـ HIV بين النساء والرجال، حيث هنالك ثلاث طرق رئيسية يمكن بواسطتها الإصابة بڤيروس الـ HIV:
ممارسة علاقة جنسية غير محميّة – يمكن أن ينتقل ڤيروس الـ HIV عن طريق ممارسة الجنس المهبلي أو الشرجي غير المحميّ.
منتجات الدم – قد تحدث العدوى عند تلقي وحدات الدم أو عمليات نقل الدم التي تحتوي على الڤيروس. يتم في أيامنا هذه في إسرائيل فحص جميع وحدات الدم للكشف عن ڤيروس الـ HIV، حيث من غير المحتمل الحصول على وحدة دم تحتوي على الڤيروس. بالرغم من ذلك، لا يزال هناك أشخاص يصابون بالعدوى عن طريق الدم من خلال استخدام إبر مشتركة أثناء تعاطي المخدرات.
من الأم إلى المولود – يمكن أن يحدث انتقال العدوى من الأم إلى المولود أثناء الولادة أو الرضاعة.

ולא פחות חשוב – איך לא נדבקים ב-HIV?
וירוס ה HIV לא מועבר במגע יום יומי או בכל מגע אחר עם מי שחי עם HIV. לא ניתן להדבק מחיבוק, מנשיקה, מאכילה מכלי אוכל משותפים, מישיבה על אותה האסלה ומעקיצות חרקים (כמו יתושים) גם אם עקצו קודם לכן נשאי HIV.

سؤال لا يقل أهمية – كيف نمنع العدوى بڤيروس الـ HIV؟
لا ينتقل ڤيروس نقص المناعة البشرية من خلال التلامس اليومي أو أي نوع تلامس آخر مع من يتعايش مع ڤيروس الـ HIV. لا يمكن أن تصاب بالعدوى عن طريق المعانقة، التقبيل، الأكل من أواني الأكل المشتركة، الجلوس على نفس المرحاض ولا عن طريق لسعة الحشرات (مثل البعوض) حتى لو لسعت حاملاً لـ HIV أولاً.


כמה זמן לוקח מההדבקה ועד התפתחות המחלה?
מהרגע שהוירוס נכנס אל הגוף ועד לשלב בו המערכת החיסונית כושלת ומתחילים להופיע הזיהומים השונים עשויות לעבור מספר שנים. אצל רוב הנדבקים תקופה זו נמשכת בין 7 ל-10 שנים, אך ישנם כאלו שמגיעים לשלב המחלה בתוך 5 שנים מרגע ההדבקה.

كم من الوقت يستغرق من مرحلة الإصابة بالعدوى حتى تطور المرض؟ *
قد يستغرق الأمر عدة سنوات من اللحظة التي يدخل فيها الڤيروس الجسم، حتى المرحلة التي يفشل فيها جهاز المناعة، وتبدأ التلوثات بأنواعها المختلفة بالظهور. تتراوح هذه الفترة لدى معظم المصابين ما بين 7 إلى 10 سنوات، لكن هناك من يصل إلى مرحلة المرض في غضون 5 سنوات من لحظة الإصابة بالعدوى.

האם אפשר לראות עלי שנדבקתי?
לאחר שהוירוס נכנס אל הגוף, הוא מתחיל להרוס בהדרגה את תאי ה-CD4 שהם חלק ממערכת החיסון. למרות התהליך המתחולל בגוף, האדם שנדבק אינו מרגיש דבר. לעיתים אדם המודבק בנגיף יכול לפתח סימני מחלה דמויית שפעת (חום, צמרמורות וכו') הנמשכת מספר ימים, אך מלבד זאת אין שום סימנים חיצוניים שיכולים להעיד על הרס מערכת החיסון המתרחש בתוך הגוף. כאשר מספרם של תאי ה־CD4 יורד מתחת לרמה קריטית, הגוף הופך חשוף לזיהומים שבדרך כלל אינם פוגעים באנשים בריאים, ולעיתים גם להתפתחות של גידולים סרטניים, זאת מכיוון שאין מערכת חיסונית מתפקדת שמסוגלת להלחם בהם. בשלב זה עשויים להופיע תסמינים שהם תוצאה של הזיהומים השונים, כמו חום, שלשולים, בעיות ראייה או פריחות, וללא טיפול עלולים להגיע אף למוות.

هل يمكن رؤية أثر اصابتي بالعدوى؟
بمجرد دخول الڤيروس الى الجسم، يبدأ تدريجيًا في تدمير خلايا CD4 التي تشكل جزءًا من جهاز المناعة. على الرغم من العملية الحاصل في الجسم، فإن الشخص المصاب لا يشعر بأي شيء. في بعض الأحيان يمكن أن تظهر على الشخص المصاب بالڤيروس علامات مرض شبيهة بالإنفلونزا (سخونة، قشعريرة، إلخ) والتي تستمر عدة أيام، عدى ذلك لا توجد علامات خارجية التي يمكن أن تشير إلى تدمير جهاز المناعة الذي يحدث داخل الجسم. عندما ينخفض ​​عدد خلايا CD4 إلى ما دون المستوى الحرج، يصبح الجسم أكثر عرضةً للتلوّثات التي تكون بشكل عام غير مؤذية للأشخاص الأصحاء، وأحيانًا قد تؤدي إلى تطور الأورام السرطانية، وذلك بسبب عدم وجود جهاز مناعي فعّال قادر على محاربتها. ولذلك في هذه المرحلة، قد تظهر أعراض ناتجة عن هذه التلوثات المختلفة، مثل السخونة، الإسهال، مشاكل في الرؤية أو الطفح الجلدي، التي قد تؤدي للموت في حال لم يتم علاجها.

אז איך אני יכול לדעת אם נדבקתי ב-HIV?
הדרך היחידה לקבוע אם אדם נדבק בנגיף היא באמצעות בדיקת דם פשוטה וזולה, הבודקת את הימצאותם של הנוגדנים שמייצר הגוף כנגד הנגיף. אם קיימתם יחסי מין ללא אמצעי מניעה או קיים חשד אחר להדבקה, גשו להיבדק גם אם לא הופיעו סימנים כלשהם של מחלה. ככל שנקדים לגלות את המצאות הוירוס בגוף נוכל להתחיל בטיפול התרופתי וכך להגדיל את הסיכויים לצמצם את הפגיעה במערכת החיסונית ובשאר מערכות הגוף.

كيف يمكنني معرفة ما إذا كنت قد أّصبت بـ HIV؟
الطريقة الوحيدة لتحديد ما إذا كان الشخص قد أُصيب بالڤيروس هي من خلال اجراء فحص دم سهل ورخيص، الذي يفحص وجود الأجسام المضادة التي ينتجها الجسم ضد الڤيروس. إذا مارست علاقة جنسية غير محميّة أو كان لديك شك آخر في الإصابة بالعدوى، فقم بإجراء الفحص حتى إذا لم تظهر أي علامات للمرض. وكلما أسرعنا في اكتشاف تواجد الڤيروس في الجسم، يساعدنا ذلك في بدء العلاج وبالتالي زيادة احتمال الحد من الضرر الذي يلحق بجهاز المناعة وباقي أجهزة الجسم الأخرى.

האם יש טיפול ל-HIV?
הטיפול הקיים היום נקרא טיפול תרופתי משולב משום שהוא מורכב ממספר משפחות של תרופות שיוצרות יחד את הטיפול היעיל ביותר בעצירת ההתרבות של הווירוס בגוף ולשיקום המערכת החיסונית. בעזרת הטיפול ניתן להגיע לתוחלת חיים הקרובה מאוד לזו של האוכלוסייה הכללית.
חשוב להקפיד ולקחת את הטיפול באופן יומיומי מכיוון שהוא יעיל רק במידה ונטולים אותו באופן קבוע. במקרה של הפסקת הטיפול הוירוס חוזר להתרבות וכתוצאה מכך לפגוע במערכת החיסון, והאדם הנושא את הוירוס חוזר למצב בו הוא חשוף לזיהומים ומחלות. בנוסף לכך הפסקת הטיפול מובילה לכך שהאדם הנושא את הוירוס עלול להדביק אנשים אחרים.

هل يوجد علاج لڤيروس الـ HIV؟
العلاج المتوفر اليوم يسمى العلاج الدوائي المركب لأنه يتكون من عدة عائلات من الأدوية بواسطتها نحصل على العلاج الأكثر نجاعة في وقف تكاثر الڤيروس في الجسم واستعادة جهاز المناعة. بواسطة العلاج، من الممكن الوصول إلى متوسط ​​عمر قريب جدًا من متوسط ​​العمر لعامة السكان.
من المهم الحفاظ على تناول العلاج بشكل يومي لأنه لا يكون ناجعاً إلا إذا تم تناوله بانتظام. في حالة التوقف عن العلاج يعود الڤيروس إلى التكاثر مما يؤدي إلى ضرر بجهاز المناعة، ويعود الشخص الحامل للڤيروس إلى حالة يكون فيها معرضاً للتلوّثات والأمراض. كما وأنه في هذه الحالة، قد ينقل الشخص الذي يحمل الڤيروس العدوى لأشخاص آخرين.

האם אפשר להבריא מ-HIV?
נכון להיום אין שום טיפול קיים המאפשר את העלמתו המוחלטת של הוירוס מהגוף. יחד עם זאת, אנו יודעים כיום כי הטיפול התרופתי הקיים מצמצם את נוכחות הוירוס בדם עד לרמה בה הוא נמצא מתחת לסף הגילוי ("undetectable"). המשמעות של זה היא שאנשים החיים עם HIV ונמצאים תחת טיפול תרופתי וליווי רפואי צמוד, לא יכולים להעביר את הוירוס לאף אחד אחר, גם לא במגע מיני בלתי מוגן. כמובן שקיום יחסי מין מוגנים באמצעות שימוש בקונדום חשוב במיוחד למניעת מחלות מין אחרות, גם בקרב אנשים החיים עם HIV כמו בקרב כלל האוכלוסיה.

هل من الممكن الشفاء من ڤيروس الـ HIV؟
إلى الآن لا يوجد علاج الذي يؤدي لاختفاء الڤيروس كلياً من الجسم. مع ذلك، نعلم أن العلاج الدوائي الحالي يقلل من وجود الڤيروس في الدم إلى مستوى يكون فيه أقل من درجه الكشف ("undetectable"). هذا يعني أن الأشخاص الذين يتعايشون مع ڤيروس الـ HIV ويخضعون للعلاج والإشراف الطبي، لا يمكنهم نقل الڤيروس إلى أي شخص آخر، حتى عند ممارسة علاقة جنسية غير محميّة. وبالطبع استخدام الواقي الذكري (كوندوم) أثناء ممارسة العلاقة الجنسية يعتبر مهمّاً خاصّة للوقاية من الأمراض الأخرى المنقولة عن طريق العلاقة الجنسية، حتى بين الأشخاص المصابين بڤيروس الـ HIV كما هو الحال لعامة السكان.


מוגש כשירות לציבור מטעם חברת גיליאד סיאנסז ישראל בע"מ.
המידע באתר זה הינו כללי בלבד ואינו מהווה המלצה לטיפול רפואי או תחליף להתייעצות עם רופא. חברת גיליאד דואגת לספק מידע עדכני ואמין ככל שניתן באתר זה, אך אינה מתחייבת לשלמות או עדכניות מוחלטת של המידע. כל שימוש שייעשה במידע המופיע באתר הוא על אחריות המשתמש בלבד.
*משרד הבריאות- HIV/ איידס בישראל: דו"ח אפידמיולוגי תקופתי 1981 – 2019
https://www.health.gov.il/UnitsOffice/HD/PH/TBAids/Aids/Pages/Periodic_Reports.aspx

مقدم كخدمة للجمهور من قِبل شركة چيلياد سيانسز إسرائيل م.ض.
المعلومات الواردة في هذا الموقع عامة فقط ولا تشكل توصية للعلاج الطبي أو بديلاً عن استشارة الطبيب. تحرص شركة چيلياد على توفير أحدث المعلومات الموثوقة قدر الإمكان على هذا الموقع، ولكنها لا تضمن اكتمال المعلومات أو حداثتها المطلقة. أي استخدام للمعلومات التي تظهر على الموقع هو على مسؤولية المستخدم فقط.

* وزارة الصحة – HIV/ الإيدز في إسرائيل: التقرير الوبائي الدوري 1981 – 2019
https://www.health.gov.il/UnitsOffice/HD/PH/TBAids/Aids/Pages/Periodic_Reports.aspx

רוצה לקרוא עוד?

תגובות

אתר אחד לכל ההומואים הלסביות הביסקסואלים הטרנס* הקווירים הביסקסואליות הא-מיניים הלהט"ב הפאן-פולי

עכשיו בוודג'

אסור לפספס!

עקבו אחרינו

גלילה לראש העמוד
X
דילוג לתוכן